Jak zarabiać na YouTube?

YouTube
To logo znają wszyscy…

Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, wyjaśnijmy: kim jest vloger?

Vloger to osoba, która prowadzi blog w ramach video, tzn, nagrywa siebie (najczęściej korzystając z kamerki komputerowej) i wrzuca do sieci. Często, tego typu filmiki pojawiają się na Youtube, w knałach tworzonych przez vlogerów.
W Polsce jednak, sytuacja przedstawia się niejednolicie. Na youtube’owskim parkiecie vlogerów są nie tylko jednostki, które nagrywają klasyczne vlogi o życiu, lecz także osoby z pomysłem na własny, autorski program. Zbierają fanów, kręcą kolejne odcinki, przenoszą się na Facebooka tworząc fanpage itd. Dużą popularnością cieszą się kanały modowe i kosmetyczne, których autorki nagrywają poradniki czy opisują swój strój dnia. Jednakże najpopularniejsi twórcy na Youtube to także tak zwani gameplayerzy, czyli osoby, które nagrywają filmiki związane z grami komputerowymi. I to do nich najczęściej trafiają oferty od firm, aby reklamowali dany produkt. Oczywiście, grupa docelowa vlogerów, których się wybiera, winna być powiązana branżowo z przedsiębiorstwem.

TOP 25 vlogerów na YouTube
Których znasz?
źródło: http://socialblade.com/youtube/top/country/PL

Jak zarabiać na YouTube?

Niektóre firmy wybierają kilku vlogerów, którzy mogą ich wypromować, np organizowany konkurs.Ważne jest, by ci vlogerzy działali w tej samej branży, co przedsiębiorstwo. Jeszcze lepiej, gdy są to ci, którzy kupują produkty tej firmy. Podają oni informację na swoich vlogach o konkursie, czy innej akcji.Plusem tego typu akcji jest to, że ci vlogerzy, którzy znają naszą firmę, często nie chcą zapłaty!
Vlogerzy zarabiają przede wszystkim na współpracy z przedsiębiorstwami, które chcą się zareklamować na YT. Ci, którzy mają dużo subskrybentów – generują firmie równie dużo fanów, klientów. To najlepsze forma symbiozy między firmą a internetem, zaraz obok serwisów społęcznościowych. Bo pomyśl, ile firma musiałaby zapłacić za reklamę w TV? Robiąc to z wykorzystaniem vlogerów ponosi znacznie niższe koszty, nie mówiąc już nawet o sytuacji, w której vlogerzy z racji szacunku do marki nie chcą zapłaty (bo i tak się zdarza!).
Nie każda jednak firma może zarabiać w ten sposób. Głównie branże informatyczne (gry komputerowe, ‘informacje’ – Mariusz Max Kolonko).

Jeden komentarz do “Jak zarabiać na YouTube?

  1. Wszyscy wspominają tylko o możliwości zarabiania na YT z reklam.
    Tymczasem YouTube to nie tylko reklamy. Na YouTube można z skutecznie promować także swój biznes – jeden mój film w branży budowlanej wygenerował mi dziesiątki klientów. Można też promować produkty innych firm w zamian za prowizję partnerską. Te 2 modele są wg mnie dużo łatwiejsze i wymagające mniej pracy niż zarabianie z reklam, a jak przeglądam blogi na temat zarabiania w YouTube to nikt o nich nie wspomina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>