Giełda – pieniądze, strach i chciwość.

WIG20 – indeks giełdowy 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Cóż to jest Giełda Papierów Wartościowych?

Aby zrozumieć podstawowe informacje o giełdzie, zapraszam Cię do obejrzenia krótkiego, animowanego filmu, zrealizowanego dzięki NBP:

http://www.nbportal.pl/pl/np/animacje/filmy_animowane/pieniadz/gielda

Giełda papierów wartościowych to rynek, na którym maklerzy dokonują na rachunek klientów transakcji kupna-sprzedaży akcji, obligacji (skarbowych i korporacyjnych), warrantów, opcji i certyfikatów inwestycyjnych.

Czym są akcje i po co przesiębiorstwa je emitują? Kto może je nabywać? Zobacz film:

http://www.nbportal.pl/pl/np/animacje/filmy_animowane/pieniadz/ppe4_akcje

STRONA GPW.PL PODAJE:

GPW w Warszawie jest spółką akcyjną powołaną przez Skarb Państwa
Zadaniem GPW jest organizacja obrotu instrumentami finansowymi. Giełda zapewnia koncentrację w jednym miejscu i czasie ofert kupujących i sprzedających w celu wyznaczenia kursu i realizacji transakcji.

Jak ustala się kursy na giełdzie?
Kursy poszczególnych instrumentów finansowych ustalane są w oparciu o zlecenia kupujących i sprzedających, stąd też zwany jest on rynkiem kierowanym zleceniami. Oznacza to, że w celu ustalenia ceny instrumentu sporządza się zestawienie zleceń zawierających dyspozycje kupna i sprzedaży. Kojarzenia tych zleceń dokonuje się według ściśle określonych zasad, zaś realizacja transakcji odbywa się w trakcie sesji giełdowych. Dla poprawienia płynności notowanych instrumentów, członkowie giełdy lub inne instytucje finansowe mogą pełnić funkcję animatora rynku, składając (na podstawie odpowiedniej umowy z Giełdą) zlecenia kupna lub sprzedaży danego instrumentu na własny rachunek.

HOSSA A BESSA

Z makroekonomicznego punktu widzenia, w gospodarce odnotowuje się naprzemienny wzrost lub spadek.
- Termin giełdowy oznaczający długotrwały wzrost kursu giełdowego papierów wartościowych lub cen towarów notowanych na giełdzie to właśnie HOSSA.
Potoczna nazwa nawiązuje do metody ataku przez byka – uderza rogami z dołu do góry.

BYK = HOSSA

- BESSA to przeciwieństwo hossy, a zatem ów termin giełdowy oznacza długotrwały spadek kursu giełdowego papierów wartościowych lub cen towarów notowanych na giełdzie. Potoczna nazwa nawiązuje do metody ataku przez niedźwiedzia – uderza łapą z góry na dół.

NIEDŹWIEDŹ = BESSA

KIEDY KUPIĆ PAPIER WARTOŚCIOWY?

Aby to ocenić, należy posłużyć się analizą techniczną (analizą wykresów), czyli zbiorem technik mających na celu prognozę przyszłych cen (kursów) papierów wartościowych, walut czy surowców na podstawie cen historycznych. Zadaniem analizy technicznej jest wyznaczenie momentów, kiedy warto jest dany papier wartościowy kupić, a kiedy sprzedać. Wsparciem prognoz są liczne wskaźniki.
To właśnie z wykresu historycznej zmienności cen możemy wyczytać wszelkie potrzebne nam do prognozy informacje.
Analiza techniczna powinna być stosowana równolegle z analizą fundamentalną. Analiza fundamentalna odpowiada na pytanie: „jaki walor kupić lub sprzedać?” zaś analiza techniczna: „kiedy to uczynić?”.

CHCIWOŚĆ I STRACH

Mówi się, że na giełdzie żądzą tylko 2 emocje: chciwość i strach.

STRACH
Może przybierać 2 formy:
• Obawę przed stratą
• Obawę przed przegapieniem okazji
Strach wśród inwestorów panuje zawsze, jednakże głównie ujawnia się podczas bessy.

CHCIWOŚĆ
Wynika z dwóch rzeczy:
• Nadmiernej pewności siebie
• Pragnienia osiągnięcia zysków w jak najkrótszym
czasie

Chciwość przejawia się w czasie hossy. UWAGA! Jest ona bardzo zdradliwa! Gdy jeden sąsiad rozpowiada kolejnym, że inwestycja, którą obrał przynosi super zwroty, to jego sąsiad pomyśli: ‚Hmm, jemu się udało, to czemu i mnie miałoby się nie udać? Też zainwestuję!’. Tak będzie z kolejnym jego sąsiadem i jeszcze następnym. To jest jednak oznaka, że NALEŻY WYCOFAĆ SIĘ Z INWESTYCJI, gdyż przy tak dużym popycie zbliżamy się do szczytu hossy.

Jak znaleźć szczyt hossy?
Zwróć uwagę na najbardziej wyróżniający się punkt, zaznaczony na załączonym wykresie.

OSZCZĘDZAJ REGULARNIE!

Jedną ze strategii, jest kupowanie systematyczne akcji za niewielkie kwoty. W tym przypadku, mamy dwie możliwości: albo kupimy akcje u szczytu hossy, albo na początku. W perspektywie długookresowej – możemy zyskać, gdyż rynek akcji w dłuższym terminie najczęściej rośnie (choć, oczywiście, ulega wahaniom).
Pamiętaj jednak, że giełda nieodłącznie wiąże się z ryzykiem. Zanim zaczeniesz grać – najpierw dogłębnie przestudiuj niezbędną Ci do tego wiedzę. To nie jest bank, w którym długo czeka się na zysk w wyniku przemnażania kapitału. Na giełdzie można równie szybko wiele zyskać, co wiele stracić. Tu należy odstawić emocje, które nieodłącznie chcą wkraść się do wnętrza inwestora, a postawić na rozsądek, logikę i analityczne myślenie.

Źródło: www.gpw.pl, NBPortal.pl, CTWOZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>